Fosforanowanie – czy to najlepsza metoda przygotowania powierzchni przed malowaniem proszkowym?

We wstępie nie będziemy próbowali wymyślić definicji fosforanowania od nowa, ale powołamy się na definicję zawartą w Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Fosforanowanie)  „Fosforanowanie to proces chemicznego lub elektrochemicznego wytwarzania ochronnej matowo-szarej powłoki fosforanów na powierzchni metali (gł. stali); prowadzony w gorących roztworach fosforanów i kwasu fosforanowego.” Fosfatyzacja (inna nazwa fosforanowania) jest stosowana przed malowaniem proszkowym i ma na celu przygotowanie powierzchni w taki sposób, aby farba zapewniła skuteczną ochronę powierzchni przed warunkami atmosferycznymi. Uzyskanie trwałej, niskoporowatej powierzchni antykorozyjnej to nie jedyne zastosowanie fosforanowania. Proces ten stosuje się również w celu ułatwienia obróbki plastycznej na zimno (np. tłoczenie), jako warstwy zmniejszającej współczynnik tarcia, a nawet do celów elektrotechnicznych jako warstwy izolującej.

Jakie są zalety fosforanowania?

Nie da się ukryć, że fosforanowanie ma bardzo dużo zalet, o szczególnym znaczeniu dla lakierników. Wśród nich można wymienić: odporność antykorozyjną, poprawę przyczepności, odtłuszczenie i usunięcie zanieczyszczeń chemicznych. Jest to proces powszechnie stosowany i znany, a przy zachowaniu wszystkich wymogów uzyskiwana powłoka konwersyjna jest dobrej jakości. Powstaje pytanie, czy jest procesem optymalnym do przygotowania powierzchni do lakierowania proszkowego?

Wady fosforanowania

Fosforanowanie jest złożonym procesem, który wymaga przestrzeni dla prawidłowego jego przebiegu ze względu na następujące po sobie etapy mycia, płukania i ocieku. Do tego procesu stosuje się środki do mycia wstępnego, dodatki poprawiające mycie, dodatki do korekty pH, produkty do tworzenia powłoki konwersyjnej, ew. dodatki fluorkowe (obróbka aluminium i ocynku), nierzadko toksyczne, a całość procesu wymaga stałej kontroli parametrów pracy. Fosforanowanie wymaga wody demineralizowanej. Jeśli, ze względu na ograniczenia powierzchni, ograniczone kadry, powstający szlam, dochodzi do drobnych błędów w tym złożonym procesie, to w efekcie pojawiają się problemy w jakości powłoki konwersyjnej, które wpływają na jakość powłoki lakierniczej. A to nie wszystko.

Koszty energii

We wcześniejszych publikacjach ofertowych wysyłanych do klientów nie kładliśmy tak dużego nacisku na energochłonność procesu fosforanowania. Jednak po ostatnich podwyżkach cen energii i gazu, musimy zaznaczyć, że fosforanowanie wymaga temperatury alkalicznego mycia wstępnego na poziomie wyższym niż 50°C.  W chwili obecnej to zauważalnie energochłonny element w procesie przygotowania powierzchni do lakierowania proszkowego.

Podsumowanie

Czy fosforanowanie jest najlepszym sposobem przygotowania powierzchni do lakierowania proszkowego? Odpowiadając na to pytanie posłużymy się prostą analogią do samochodu. Czy myjąc i zabezpieczając samochód korzystacie z przysłowiowego płynu ludwik, czy też stosujecie nowoczesne środki chemiczne w postaci krwawej felgi, środków usuwających smołę i gumę, a na lakier nakładacie powłoki ceramiczne? Podobnie z fosforanowaniem. To proces, który ma godnych następców w postaci środków chemicznych o łatwiejszej aplikacji, wymagających niższych temperatur i generujących oszczędności na każdym etapie przygotowania powierzchni do lakierowania. Kairos posiada w ofercie  środki chemiczne, których zastosowanie omawiamy w trakcie bezpłatnych konsultacji, a każdorazowe wdrożenie wspomagamy naszą wiedzą i doświadczeniem.  Szczegółowe porównanie technologii Kairosurf oraz procesu fosforanowania przedstawiliśmy w osobnym wpisie.